29 January 2021

Victorians from across all sectors of the creative industries were recognised in this year’s Australia Day Honours list.

Eight Victorians were appointed Member of the Order of Australia (AM), including Buxton Contemporary’s Michael Buxton for his significant services to visual arts and a posthumous award to Garry Ginivan, one of Australia’s foremost producers of children’s theatre.

Popular Triple RRR presenter Neil Rogers was among the 15-strong Victorian cohort awarded a (OAM) Medal for his service to community radio. Youth-focused choreographer Winitha Michelle Bonney and ballet philanthropist Kenneth Watkins also received a nod.

Congratulations to all honourees and thank you for your contribution to our creative state.

2020 Victorian Australia Day Honours in the creative industries

Member (AM) in the general division

Mr Michael Raymond BUXTON

For significant service to the visual arts, and to the property development sector.

Ms Jillian Meredith GARNER

For significant service to architecture, to professional associations, and to education.

The late Mr Garry Ronald GINIVAN

For significant service to children's theatre as a producer and director.

Ms Cathrine HARBOE-REE

For significant service to the library and information sciences.

Mr Robert Samuel McKAY

For significant service to the visual arts, and to publishing.

Ms Jill Harrison SMITH

For significant service to the performing arts, and to cultural development.

Mr Kenneth Wayne WATKINS

For significant service to the performing arts, particularly to ballet.

Ms Mary Lou JELBART

For significant service to the performing and visual arts, and to the community.

Medal (OAM) in the general division

Ms Heather Maeve BARRETT

For service to sustainable urban design, and to environmental conservation.

Mr Neil Clifford BARRETT

For service to sustainable urban design, and to environmental conservation.

Ms Winitha Michelle BONNEY

For service to women, to dance, and to the community.

Mr Lino Domenic BRESCIANI

For service to the performing arts, and to young singers and musicians.

Mrs Susanne Elizabeth COURSE

For service to conservation and the environment, and to the visual arts.

Mr Graeham GOBLE

For service to the performing arts as a singer, songwriter and producer.

Mr Norman HOUGHTON

For service to community history.

Mr Brian Francis McMENNEMIN

For service to music through brass bands.

Mr Anthony (Ray) PEREIRA

For service to the performing arts as a percussionist, performer and composer.

Mr Peter Thomas REILLY

For service to the community through cultural organisations, and to business.

Mr Neil ROGERS

For service to community radio as a presenter.

Dr Hilary Louise RUBINSTEIN

For service to community history through a range of roles.

Ms Renata SINGER

For service to the community through cultural, Jewish and women's organisations.