• aboriginal
  • design
  • education
  • heritage
  • literature

28 January 2020

Creative women shone in this year’s Australia Day Honours list.

Actor and director Rachel Griffiths, designer Mary Featherston, IIbijerri Theatre Company’s Artistic Director Rachael Maza, and musician Deborah Conway were among the large Victorian cohort recognised in the 2020 Australia Day Honours AM division.

The women at the helm of three of Victoria’s cultural agencies were also honoured - ACMI’s Chair Janet Matton and CEO Katrina Sedgwick both made the list alongside Arts Centre Melbourne CEO Claire Spencer and State Library Victoria CEO Kate Torney.

Disability advocate Carly Findlay, author Kerry Greenwood, and comedian Jane Turner were among the Victorians to be awarded a (OAM) medal, along with twin sisters Maude and Anni Davey who were recognised for their contributions to performing arts and circus and physical theatre respectively.

Other Victorian creative industries recipients include dancer and actor Paul Mercurio, historian and author Claire Wright and visual artist John Young.

2020 Victorian Australia Day Honours in the creative industries

Companion of the Order of Australia (AC)

General Division

Margaret Elaine GARDNER  
For eminent service to tertiary education through leadership and innovation in teaching and learning, research and financial sustainability.

Officer (AO) in the general division

Ms Jane Caroline HANSEN
For distinguished service to the community, to education and cultural institutions, and through philanthropic support for charitable foundations.

Julie KANTOR
For distinguished service to the community through philanthropy, to Indigenous governance initiatives, and to the visual and performing arts.

Edward Norman BAILLIEU
For distinguished service to the people and Parliament of Victoria, particularly as Premier, and to international engagement. Ballieu served as Victoria’s Minister for the Arts from December 2010 – March 2013.

Member (AM) in the general division

Warren Arthur BEBBINGTON
For significant service to education, particularly to the study of music.

Deborah Anne CONWAY
For significant service to the performing arts as a singer, songwriter and producer.

Carl John DOWD
For significant service to the community through philanthropic endeavours.

Wendy DOWD
For significant service to the community through philanthropic endeavours.

Harriet EDQUIST, VIC
For significant service to architectural history and design, and to higher education.

Mary FEATHERSTON
For significant service to the arts, particularly to interior and industrial design.

Alison Scott INGLIS
For significant service to education, and to the museum and galleries sector.

Gael JENNINGS, VIC
For significant service to science, and to the broadcast media.

Douglas LAWRENCE
For significant service to the performing arts, particularly to chamber choirs.

Rose Lew
For significant service to the community and to philanthropy.

Dorothy Hazel LIPMANN
For significant service to the elderly, and to the visual arts.

Susan Mary LOGIE-SMITH
For significant service to the decorative and fine arts.

Patricia Maria O'DONNELL 
For significant service to the community through a range of roles.

Janet Matton
Member of the General Division of the OA.  For significant service to the information tech and health sectors. – and chair of acmi

Rachael Zoa MAZA
For significant service to the performing arts as an artistic director.

Paul Joseph MERCURIO
For significant service to the performing arts, particularly to dance.

Claire Elena SPENCER
For significant service to arts administration, and to the community.

Heathcote McMichael WRIGHT
For significant service to the law, and to the performing arts.

John Zerunge YOUNG
For significant service to the visual arts, and as a role model.

Medal (OAM) in the general division

Phillip Nicholas ANTIPPA
For service to thoracic surgery, and to music.

Joel BECKER
For service to literary organisations.

Wayne Morris BOWDEN
For service to music, particularly through brass bands.

Tasneem CHOPRA
For service to the community through a range of roles.

Maude Alice DAVEY
For service to the performing arts, particularly as an artistic director.

Anna Louise DAVEY
For service to circus performance and physical theatre.

Frederick (Gary) EDWARDS
For service to the community through a range of organisations.

Carly FINDLAY
For service to people with a disability. Carly is a widely published writer and is the Access and Inclusion Coordinator at Melbourne Fringe.

Linda GEORGE
For service to music education.

Reynold William GILSON
For service to music through brass bands.

Kerry Isabelle GREENWOOD
For service to literature as a writer.

Sandy Jeffs
For service to mental health organisations. Sandy is an acclaimed poet.

Mary Elizabeth KENNEALLY
For service to the performing arts.

John LO PICCOLO
For service to the performing arts.

Russell John MAGEE
For service to the museums and galleries sector.

Carolyn Narelle MCDOWALL
For service to the decorative arts, and to the community.

Jodee Paula MUNDY
For service to the performing arts.

Geraldine Noreen RYAN
For service to Irish dancing.

Katrina Anne-Marie SEDGWICK
For service to performing, screen, and visual arts administration.

Catherine Mary SIMMONDS
For service to the performing arts.

Paul Michael STEWART
For service to the community, and to the performing arts.

Kate TORNEY
For service to the broadcast media, and to the cultural sector.

Jane TURNER
For service to the performing arts as a writer, actor and comedian.

Carole Joy WOODS
For service to community history.

Clare Alice WRIGHT
For service to literature, and to historical research.

Irena Antonina ZDANOWICZ
For service to the visual arts as a curator.