• arts & culture
  • music
  • screen
  • design
  • fashion

29 January 2018

Citizens who have made a valuable contribution to our country were recognised at the annual Australia Day ceremony in Canberra, with many creative Victorians receiving special honours.

David Bardas and Graham Burke were named Officers in the General Division of the Order of Australia (AO) for wide contributions to community, public and creative life including arts philanthropy and film distribution.

Leah Mann, former Chief Librarian and CEO of State Library of Victoria, became a Member in the General Division (AM) alongside historian Hugh Anderson, conservator John Payne and legendary musician Russell Morris.

Ten Victorians received Medals in the General Division of the Order of Australia (OAM) for contributions to creative sectors including jazz, choir, architecture and community theatre.

2018 VICTORIAN AUSTRALIA DAY HONOURS

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

Mr David Lawrence BARDAS, South Yarra VIC
For distinguished service to the retail fashion industry, to the Jewish community, and through philanthropic contributions to Indigenous, education, cultural, social welfare, visual arts, and to medical organisations

Mr Graham William BURKE, South Yarra VIC
For distinguished service to film production, marketing, exhibition and distribution, to the broadcast media industry, to the leisure and recreation sector, and to the community.

Mr Mark BURRY, Melbourne VIC
For distinguished service to spatial information architecture as an academic, researcher and author, and as an innovator in the application of digital manufacturing and construction methods.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Russell MORRIS, Melbourne VIC
For his contribution to music and to charities over 50 years.

Ms Leah MANN, Melbourne
For services to Australian collections, a former Chief Librarian and CEO of State Library of Victoria.

The late Mr Hugh McDonald ANDERSON, Late of North Melbourne VIC
For significant service to Australian folklore as an historian and author, and to the community of Victoria through historical societies.

Ms Nicole Peta MUIR, Melbourne VIC
For significant service to the performing arts as an administrator, and to women and young girls, particularly in rural and remote regions.

Mr Andrew Vallejo MYER, Armadale VIC
For significant service to the community through support for a range of cultural and environmental conservation organisations, and to the film industry.

Mr John Wilson PAYNE, Surrey Hills VIC
For significant service to art conservation and restoration as a leading practitioner, scholar, teacher and mentor.

Mr John Stuart RIDLEY, Warburton VIC
For significant service to the community of Melbourne in a range of honorary and professional roles in community development and arts organisations.

MEDAL (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Ms Diana Ruth ALLEN, Point Lonsdale VIC
For service to jazz music.

Mr Paul Robert BANGAY, Cremorne VIC
For service to landscape architecture.

Mr Glenn ELSTON, Seaholme VIC
For service to the performing arts.

Mr Graham Edward GOULDING  Westbury VIC
For service to community history and heritage preservation.

Mr Philip John HEUZENROEDER, Heidelberg VIC
For service to community health through music and arts programs.

Mrs Margaret Ann LONSDALE, Keilor East VIC
For service to dancesport.

Mr Michael William MACE, Ormond VIC
For service to community theatre.

Mr Leonard Victor KEMPLER OAM
For significant service to the community through contributions to national cultural institutions, charitable, education and children's medical foundations.

Mr Mark Andrew O'LEARY, Ormond VIC
For service to choral music and education.

Mr Wouter Jaap (Walter) VAN NIEUWKUYK, Burwood VIC
For service to the performing arts.